top of page

FCE, CAE, CPE oraz TOEFL

Najczęściej zdawanym i powszechnie uznawanym na świecie egzaminem, który potwierdza znajomość angielskiego - jest 'First Cerificate in English' (FCE). Jest to pierwszy, najłatwiejszy (poziom B2), z trzech egzaminów zaprojektowanych i przeprowadzanych przez Cambridge University (gwoli ścisłości, jest wprawdzie jeszcze jeszcze jeden prostszy egzamin 'Preliminary English Test' (PET), na poziomie B1, ale kto by tam sobie taką łatwizną zawracał głowę :)

 

Więcej na temat FCE tutaj: http://www.cambridgeenglish.org/exams/first/

 

Trudniejszym egzaminem, dla zaawansowanych, jest 'Certificate in Advanced English' (CAE). Poziom C1. To już jest prawdziwy Mercedes (a może raczej Lotus) wśród uczących się języka angielskiego. Zdanie tego egzaminu potwierdza gruntowną znajomość angielskiego na poziomie akademickim.

 

Więcej na temat CAE tutaj: http://www.cambridgeenglish.org/exams/advanced/

 

Trzecim, bardzo trudnym egzaminem jest 'Certificate of Proficiency in English' (CPE). Poziom C2. Zdanie tego egzeminu świadczy o znajomości języka angielskiego lepszej, niż niejeden native speaker. Tak, to nie żart - tylko około 2/3 native speaker'ów jest w stanie zdać ten egzamin. Stopień trudności można w pewnym sensie porównać do Ogólnopolskiego Dyktanda, którego przeciętny rodowity Polak nie ma większych szans napisać bezbłędnie :)

Więcej na temat CPE tutaj: www.cambridgeenglish.org/exams/proficiency/

 

bottom of page